Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Attach database failed for server XYZ\SQLEXLRESS

Nereden Yazdırıldığı: Datakent
Kategori: Datakent Yazılımları Bilgi Paylaşım Bölümü
Forum Adı: Öneriler, Hatalar ve Çözümleri
Forum Tanımlaması: datakent.com dan indirilen yazılımlar için genel hatalar ve çözüm önerileri
URL: http://forum.datakent.com/forum_posts.asp?TID=2427
Tarih: 01.Temmuz.2022 Saat 14:40


Konu: Attach database failed for server XYZ\SQLEXLRESS
Mesajı Yazan: murat turan
Konu: Attach database failed for server XYZ\SQLEXLRESS
Mesaj Tarihi: 18.Eylül.2012 Saat 10:29
Hata: Attach database failed for server 'XYZ\SQLEXLRESS'

The file "D:\Veriler\Stok3.MDF" is compressed but does not reside in read-only database or filegroup. The file must be decompressed.

"D:\Veriler\Stok3.MDF"  bölümü sizde farklı olacaktır !

Çözüm: Öncelikle sorunun kaynağını aktarayım. Veri tabanının olduğu disk bölümü veya klasör, Windows'un disk alanından kazanmak için kullanılan sıkıştırma özelliği ile sıkıştırılmış. SQL Server sıkışmış alanlardaki veritabanını kullanamaz. Bu sebeple bu özelliği normal haline dönüştüürp sıkıştırmayı iptal etmek gerekiyor. Hatadaki sürücü göreceğiniz gibi "D" sürücüsüdür. Bilgisayarımdan bu sürücüye sağ tıklayıp özelliklerine girelim. Özellikler bölümünde "Disk alanından kazanmak için bu sürücüyü sıkıştır" gibi bir seçenek görürsünüz. Bu onayı kaldırınız ve Tamam komutuna tıklayınız. Eğer bu onay kutusu onaylı değil ise klasör'e sıkıştırma özelliği atanmıştır. Bu durumda yine örneğe göre, D: sürücüsündeki Veriler klasörünün özelliklerine girelim. Genel sekmesinde Gelişmiş komutuna tıklayalım. Açılan form'da "Disk alanından kazanmak için içeriği sıkıştır" gibi bir seçenek göreceksiniz. Bu seçimi kaldırın ve işlemi uygulayın.

Sonrasında SQL Server Management Studio'da yaptığınız veri tabanı attach işlemini tekrar deneyiniz.-------------
http://www.kasatakip.com - Kasa Takip  |  http://www.caritakip.com - Cari Takip  |  http://www.evraktakip.com - Evrak Takip  |  http://www.etasqlmobil.com - ETA SQL MobilSayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat