Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Activex yapmı yardım

Nereden Yazdırıldığı: Datakent
Kategori: Diğer bölümler
Forum Adı: Borland Delphi
Forum Tanımlaması: Borland Delphi ile ilgili soru / sorun / paylaşım bölümü
URL: http://forum.datakent.com/forum_posts.asp?TID=1648
Tarih: 28.Mart.2024 Saat 22:33

Konu: Activex yapmı yardım
Mesajı Yazan: rapstar_mehmet
Konu: Activex yapmı yardım
Mesaj Tarihi: 09.Ocak.2009 Saat 06:18
Selamlar ben Delphi ile basit bir activex yapmak istiyorum.Şimdilik projemde 2 adet Edit,2 Adet Label ve 2 Adet buton var.Benim yapmak istediğim;

Buton1'e tıklanınca Edit1'e ve Edit2'ye girilen sayılar Label1'de görünecek ve Label2'de de kısa bi hakkında yazısı olacak.Buton2'ye tıklanınca Activex'in eklendiği program kapatılacak.

Edit1 ve Edit2 Object Inspector penceresinde Sayı1 ve Sayı 2 olarak Görünecek ve Inspector penceresinden düzeneleyebileceğim örneğin: Sayı1'e 50 Sayı2'yede 15 gibi.

Label2 Inspector penceresinde Hakkında olarak görünecek ve kısa bir açıklama yazabileceğim.Örneğin;Bu denetim O-CooL tarafından yapılmıştır.

Buton2 Inspector penceresinde Kapat olarak görünecek ve ismini değiştirebileceğim.

Biraz karışık anlattım heralde kusura bakmayın.Kafama acayip kurcaladı bu activex denetimleri Confused

Cevaplar:
Mesajı Yazan: turknetyazilim
Mesaj Tarihi: 10.Ocak.2009 Saat 14:20

ActiveX ler benim bildiğim Daha Çok Visual Basic İle Kullanılıyor.Delphi ile De kullanılıyor.

Ama ActiveX Programlarda şahsen kullanmayı önermem.Çünkü Bi sürü dert çıkarıyo.
Sonuçta ACtiveX Denilen Şey Bi Component ama Önermem.Eğer Delphiden Kullanmak İstiyorsan Bence .pas Uzantılı Componentleri Derle ve Kullan derim.Çünkü Onlarda Sadece Exe Dosya Yeterli Oluyo.Ama ActiveX Herhangi bir Component kullandığında Onları Da Programın Exe Dosyası İle Birlikte Dağıtıp Register Etmen Gerekiyo.Yani Uzun İş...
Yine Kendin Bilirsin..Big smile
Yanlışım varsa Söyleyin

-------------

Mesaj Tarihi: 10.Ocak.2009 Saat 21:03
Ben VB.NET te yapmak istiyom ama istediğim bazı şeyler için bayağ uğraşmam gerekiyor sanırım.Bu delphide çok basit şekilde yapılıyor ondan sordum.Eğer yardım edebilirsen ve/veya edebilen olursa çok memnun kalırım Big smile

-------------

Mesaj Tarihi: 10.Ocak.2009 Saat 21:06
Ya çok pardon birşey sorucam konuda kirlik yapıyorum ama,ben component nasıl yazarım acaba bi bilgin varmı?Delphide pek prof. sayılmam ondan soruyorum belki çok kolay olabilir ama Smile

-------------

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat