Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Login failed for user "sa"

Nereden Yazdırıldığı: Datakent
Kategori: Datakent Yazılımları Bilgi Paylaşım Bölümü
Forum Adı: Öneriler, Hatalar ve Çözümleri
Forum Tanımlaması: datakent.com dan indirilen yazılımlar için genel hatalar ve çözüm önerileri
URL: http://forum.datakent.com/forum_posts.asp?TID=1485
Tarih: 07.Nisan.2020 Saat 10:12


Konu: Login failed for user "sa"
Mesajı Yazan: murat turan
Konu: Login failed for user "sa"
Mesaj Tarihi: 11.Agustos.2008 Saat 15:35

SQL Server'a bağlantı kurulamıyor. Kullanıcı parolanızı ayar yazılımından yanlış girmiş olabilirsiniz. eğer SA kullanıcısının ağ ortamından (ana makine dışında bir bilgisayardan) erişimine izin verilmemiş ise de benzer hata çıkabilir.

Müşteri Takip SQL için Çözüm : masa üstünüzde müşteri takip'in Kısayoluna sağ tıklayıp özelliklerine giriniz, özellikler penceresinde Kısayol sekmesinde HEDEF BUL komutu olması gerekir, hedef bul komutu ile yazılımın kurulu olduğu dizine gidiniz. açılan pencerede "MTPSQL1" adıyla dosya göreceksiniz. bu dosyayı çalıştırın. karşınıza SQL Server bağlantı ayarlarının yapıldığı form gelecektir. bu formda "Kullanıcı adı" ve "Parola" kısımları göreceksiniz. bu kısımları kontrol edip bağlantıyı sınamayı deneyin.

Stok SQL için de aynı adımlar gerekiyor, tek fark Müşteri Takip de ayar dosyası olan "MTPSQL1" dosyası Stok SQL için "STOKCNF" dir.

eğer buna rağmen benzer hata veriyorsa yapılacak işlemler;

başlat > programlar > Microsoft SQL Server 20xx > SQL Server Management Studio yolunu takip ediniz. karşınıza aşağıdaki benzeri form gelecektir

Connect komutuna tıklayın ve işle devam edin. karşınıza çıkan ekrandan aşağıda görünen konuma kadar geliniz.

öncelikle SQL Server bağlantı modunu kontrol edelim. Object Explorer da Bilgisayar adınızla başlayan ve SQLEXPRESS ile devam eden bölüme (örnekte ASISTAN/SQLEXPRESS olarak görğnmekte) sağ tıklayıp PROPERTIES bölümüne girelim.
 
 
 
 
 
karşımıza aşağıdaki pencere çıkacaktır. bu formda SECURITY bölümüne girelim. bu bölümde Server Authentication kısmında SQL Server and Windows Authentication mode seçeneğinin seçildiğinden emin olalım. seçili değil ise seçimi yapalım ve OK komutu ile işlemi kayıt edelim.
! Dikkat: Eğer mod bölümünde herhangi bir değişiklik yaptıysanız bir sonraki aşamaya geçmeden önce SQL Server'in durdurulup yeniden başlatılması gerekiyor. Veya Windows'un yeniden başlatılması gerekiyor.
 
mod ayarı sonrası işlemler;

SA kullanıcısına sağ tıklayın ve PROPERTIES komutuna tıklayın. karşınıza çıkan formda "Password" ve "Confirm Password" kısımlarını silin ve her iki kısmada aynı olmak koşuluyla bir parola girin ( yazılımların kurulumunda varsayılan olarak 1881 belirlenmekte ) Yine aynı ekranda Status bölümüne geçin. (aşağıdaki örnek benzeri form gelecektir)

bu formda LOGIN bölümünde ENABLED 'in seçili olduğundan ve hemen üstünde Grant 'ın seçili olduğundan emin olun. ve OK komutu ile değişiklikleri kaydedin. ve tekrar SQL Ayar yazılımından tekrar bağlantı sınaması yapın. eğer parolayı değiştirdiyseniz ayar yazılımındaki PAROLA bölümünüde mutlaka yeni parolanızla değiştirin. eğer değiştirmediyseniz ayar yazılımındaki PAROLA kısmını temizleyin ve 1881 yazıp tekrar bağlantı sınaması yapın.

ayar yazılımı görüntüsü: ( STOKCNF, MTPSQL1,... )
Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat