Datakent Ana Sayfa
Anasayfa Anasayfa > Genel > Teknoloji haberleri
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: Cep telefonunuzdaki virüslerin kökünü...
  Yardım Yardım  Hızlı Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Cep telefonunuzdaki virüslerin kökünü...

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Admin Group
Admin Group
Simge
Datakent

Bulundugu Yer: Turkey
Online: Sitede Değil
Gönderilenler: 1798
  Alıntı murat turan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Cep telefonunuzdaki virüslerin kökünü...
    Gönderim Zamanı: 19.Aralik.2006 Saat 01:37

Cep telefonunuzdaki virüslerin kökünü kazıyın  

Symbian işletim sistemli cep telefonlarını hedef alan virüs saldırıları, dikkatlerin cep telefonlarına yönelik tehditlere çekmişti. 2007 yılında hacker'ların asıl hedefinin internet cemaatleri ve cep telefonu kullanıcıları olacağını gösteren raporlar, cep tehditlerine gerçekten dikkat edilmesi gerektiğini gösteriyor.

Cep telefonundaki virüslerle mücadele etmek artık telefonu kullananların bile rahatlıkla yapması gereken bir işe dönüşüyor. Telefondaki virüsü ortadan kaldırmak, evdeki hamam böceğinin üzerine ilaç sıkmak gibi sıradan olmak zorunda. Buradaki böcek ilacını nasıl kullanacağınızı anlatalım:

Tuşlara belirli bir dizide basarak temizleyebileceğiniz cep telefonlarından piyasada bilinenler, Nokia'nın 6600, 6630, 6670, 6680, 7610, 3230 modeli ve  Siemens'in SX1 modeli.

Nokia'nın Symbian işletim sistemi kullanan telefonu açık durumda iken 3, *, yeşil tuş ve açma/kapama tuşlarına aynı anda basıyorsunuz. Telefon kısa sürede belleği sıfırlıyor (reset atıyor).

İlk denemenizde sonuç alamazsanız, işlemi birkaç kez yineleyerek sıfırlama işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Telefonda bellek kartı kullanılıyorsa, bu da sonuç almayı engelliyor olabilir. Bu durumda, bellek kartı çıkarıldıktan sonra işlemi yinelemek gerekiyor. En fazla birkaç denemede sonuç veren temizleme işlemi sistemin virüslerden temizlenmesini sağlıyor.

Siemens'in SX1 modelinde ise *, #, açma/kapama tuşlarına aynı anda basarak aynı işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bu işlem, telefonun işletim sistemi tarafında, fabrika ayarlarına dönmesini sağlamakla kalmayıp üzerine kaydettiğiniz bütün verileri siliyor. Bu, adres defterinizdeki kontaktların yedeğini almamanız durumunda bu datayı da kaybetmeniz anlamına geliyor.

Bellek kartı kullanan telefonlarda, öncelikle bellek kartının biçimlendirilmesi (format atılması) gerekiyor. Bunun ardından tuş kombinasyonu ile temizlik yapılması gerekiyor.

VİRÜSLER HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Virüsler, cep telefonlarının donanımına ciddi bir zarar vermese de kendini yaymaya çalışırken pil ve sistem kapasitesi yoğun biçimde tüketiyor.

Virüsler, telefona MMS, Bluetooth ya da SMS ile ulaştığında aktive olması için diğer Symbian virüslerinde olduğu gibi install için onay vermeniz gerekiyor.

Yaklaşık 40 gün önce, Avrupa ülkelerinde yayılan CommWarrior adlı cep telefonu virüsünün ülkemizede ulaştığını duyurmuştuk. Bu virüsün önceki virüslerden farkı ise, bulaştığı telefonun kart ve belleğindeki bütün bilgileri siliyor olması.

Telefonunuzun virüs ile karşılaşmaması için önceden anti-virüs programı yüklemenizde yarar var. Virüsün bulaşması durumunda ise teknik serviste yaklaşık 10 YTL ücretle yaptırabilir ya da güvenlik yazılım firmalarının sitesinden virüsü temizleyebilirsiniz.

Haber: Murat AYYUZ

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Menü Göster

Bu Sayfa 0,156 Saniyede Yüklendi. [power by : WebWiz]