Datakent Ana Sayfa
Anasayfa Anasayfa > Genel > Teknoloji haberleri
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: ADSL’de Yeni Düzenlemeler
  Yardım Yardım  Hızlı Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

ADSL’de Yeni Düzenlemeler

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Newbie
Newbie

Bulundugu Yer: Turkey
Online: Sitede Değil
Gönderilenler: 132
  Alıntı aspirin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: ADSL’de Yeni Düzenlemeler
    Gönderim Zamanı: 04.Kasim.2005 Saat 10:34

Türk Telekom genişbant internet servisi olan ADSL’de yeni düzenlemelere gitti. 256 Kbps hıza sahip olanlar aynı şekilde devam edebilecek veya 6 GB limitli 512 Kbps hıza geçebilecek.

Yaz başından beri konuşulan bazı düzenlemeleri Kasım başından itibaren geçerli olmak şekilde hayata geçiren Türk Telekom, aboneler arasında şaşkınlık ve tartışma yaratan bazı değişikliklere imza attı. Uzun süredir gündemde olan, “minimum ADSL hızının 256 Kbps’den 512 Kbps’ye çıkarılması” kullanıcılar cephesinde elbette memnuniyetle karşılanan bir yenilik. Fakat yeni düzenlemeler pek çok kullanıcıya doğru şekilde anlatılamadığı için kargaşa çıktı.

Özellikle ev kullanıcılarının yaygın olarak tercih ettiği “limitsiz 256 Kbps” aboneliğin aylık bedeli 49 YTL iken; 512 Kbps’nin limitsiz aylık abonelik medeli 99 YTL olacak. Konuyu doğru şekilde aktaramayan Türk Telekom; aslında son derece faydalı olan düzenlemelerinin yanlış yorumlanması yüzünden tefe konuldu.

Halbuki kesin olan bir gerçek var ki; 256 Kbps limitsiz aboneliğe sahip kullanıcılar dilerlerse aynı hız ve fiyatta hizmet almaya devam edebiliyorlar. Yoğun olarak dosya transferi yapmayanlar için aynı fiyata (49 YTL) 512 Kbps’de 6 GB limit gibi bir seçenek konmuş. Ben çok dosya indiriyorum diyenler içinse mevcut durumda kalma veya aylık 99 YTL’ye 512 hıza terfi etme seçeneği sunuluyor.

Aslında hizmet çeşitleniyor
İnternet kullanma alışkanlığı farklı abone tipleri altında değerlendirilebilir. Her kullanıcı tipine göre, hem ekonomik hem de optimum performans sunacak abonelik şeklini hazırlamak ise zaman alan bir uygulama. Türk Telekom nihayet hizmet çeşitliliğini zenginleştirmeye başladı.

Fakat söylediğim gibi, bunu doğru biçimde aktaramadı. İnterneten yoğun biçimde film, müzik ve oyun inderen kesim için hız ve sınırsız yükleme önemli. Onlar için alternatifler 256 Kbps’de kalmak veya iki katı ücrete 512’ye yükselmek. Yüksek hız isteyen ama çok dosya indirmeyenler için ise 49 YTL’ye 6 GB indirme limitli 512 Kbps hız çok avantajlı. Diğer seçenekler ise tablomuzda yer alıyor.

Limitsiz ADSL Erişim Tarifesi
Paket Adı Hızı (Kbps) Aylık Ücret

512 Kbps`e kadar 512/128 99 YTL

1 Mbit`e kadar 1024/256 169 YTL

2 Mbit`e kadar 2048/512 269 YTL

Limitli ADSL Erişim Tarifesi
Paket Adı Hız (Kbps) Aylık Ücret MB Ücreti

512 Kbps`e kadar 512/128 29 YTL 0.01 YTL (3 GB limit)

512 Kbps`e kadar 512/128 49 YTL 0.01 YTL (6 GB limitli)

512 Kbps`e kadar 512/128 69 YTL 0.01 YTL (9 GB limitli)

Düzenleyen aspirin - 04.Kasim.2005 Saat 12:02
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Menü Göster

Bu Sayfa 0,203 Saniyede Yüklendi. [power by : WebWiz]