Datakent Ana Sayfa
Anasayfa Anasayfa > Diğer bölümler > Borland Delphi
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: XML Web servisleri Kullanımı
  Yardım Yardım  Hızlı Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

XML Web servisleri Kullanımı

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Bulundugu Yer: Balıkesir
Online: Sitede Değil
Gönderilenler: 214
  Alıntı turknetyazilim Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: XML Web servisleri Kullanımı
    Gönderim Zamanı: 27.Temmuz.2009 Saat 16:55
Merhaba Murat abi
biliyorum rahatsız ediyorum.Ama hep son çarem sen oldun.Cry

Delphi 7 ile Xml web servislerinin kullanımı hakkında ?

Xml web servis içersindeki  methodlardan geriye integer ,double ,boolean string tipte geriye değer döndüren fonksiyonları kullanabiliyorum.

Benim çözemediğim kısım şudur.Xml web servisi içersinde Dataset veya DataTable tipinde veri döndüren fonksiyonları kullanamıyorum.

Xml web servislerini Delphi 7 ye import ettiğimde servisteki  methodlar geliyor.Düşününki  serviste şu şekilde bir method var
Herhangi bir veritabanının herhangi bir tablosuna bağlanıp Tablodaki kayıtları Datasete aktarıp geriye Dataset tipinde geriye döndüren bir method.

Birde abi bu konu ile ilgili bir video hazırlamıştım
Saygılarımla

Ben bu methodu import ettiğimde delphide bu methodun döndüreceği tip class=TRemotable şeklinde bir tip geliyor.

sınıf hiyeyarşisini incelediğimde  Tremotable sınıfınının Tobject sınıfından türediğini gördüm.

Sonuc olarak sorum şudur.Xml web servislerinde geriye Dataset veya DataTable tipinde veri döndüren fonksiyonları delphi 7 ile nasıl kullanabilirim

Saygılarımla

Yukarı Dön
murat turan Açılır Menü Göster
Admin Group
Admin Group
Simge
Datakent

Bulundugu Yer: Turkey
Gönderilenler: 1798
  Alıntı murat turan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12.Agustos.2009 Saat 22:47

merhaba ismail webservisler için ideal geri dönüş tipi xml formatı. her yönüyle yorumlanabilir bir format. veya bir sınıf yazarsın ve bu sınıf türevinde sonuç döndürürsün. ama delphi 7 kulalnıyorsan xml servisler konusunda sürekli sorun yaşayabilirsin. delphi 7 yeni nesil servislere bağlanma konusunda bitti gibi birşey. aslında kendiside bitti ya.

Yukarı Dön
turknetyazilim Açılır Menü Göster
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Alıntı turknetyazilim Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17.Agustos.2009 Saat 14:25

merhaba Murat abi Öncelikle cevap yazdığın için teşekkürler.Ama benide tam anlamıyla bitirdinConfused

Ben Borland ürünlerini ve çok sevmiştim.Çünkü rad kelimesini hakediyordu.Bişeyleri yaparken zevkle yapıyodum.Evet belki şu an Microsoft Net daha favori insanlar için ama RAD kelimesini hakediyormu bilmem.Ne kadar hızlı bunların farkındayım.Eskiden hep bir programlama dili ile uğraşırdım Ve Onu Savunurdum.Yok şöle iyi böle iyi diye. Şimdi Hepsi ile az çok uğraşmaya çalışıyorum.Ve Farkları  görüyorum.

Neyse ama bu  delphi web servis olayını bir gün çözücem.Aslında şu an çözememin nedeni de tam anlamıyla OOP a daha tam anlamıyla anlayamış olmamıdır.
Saygılarımla
Yukarı Dön
murat turan Açılır Menü Göster
Admin Group
Admin Group
Simge
Datakent

Gönderilenler: 1798
  Alıntı murat turan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.Agustos.2009 Saat 18:49
merhaba ismail  dephinin üst sürümlerinde bu sorunu rahatlıkla aşabilirsin. delphi 7 bu konuda sıkıntılı.
Yukarı Dön
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Alıntı turknetyazilim Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.Ekim.2009 Saat 18:14

herkese merhabalar ;

Arkadaşlar araştıra araştıra en sonunda sorunun çözümünü buldum.aşağıdaki linkte
http://edn.embarcadero.com/article/28631
Hemde delphi 6 ile ilgili bir örnek.Vaybe kaç aydan beri beynim deki Ram de bu soru boş yere yer kaplayıp kafamı meşgul ediyodu.Sorunun çözümün buldum.Ohhh Beeeee
Yaşasın delphi...Smile

Murat abi artık sıkıntı kalmadı.Smile
Yukarı Dön
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Alıntı turknetyazilim Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.Ekim.2009 Saat 18:18

Konuyla ilgili örnek projeyi aşağıdan kaydedebilirsiniz

Yukarı Dön
bayramoglu_61 Açılır Menü Göster
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Gönderilenler: 25
  Alıntı bayramoglu_61 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24.Ekim.2009 Saat 09:27

Delphi nin kurulu olduğu dizinde   \Demos\WebServices klasöründe  bu konu ile ilgili bi hayli açıklayıcı örnek var.

Yukarı Dön
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Alıntı turknetyazilim Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27.Ekim.2009 Saat 14:57
Aşağıdaki sayfada da örnekler var.Aslında baya kaynak varmış ama YabancıSmile
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Menü Göster

Bu Sayfa 0,182 Saniyede Yüklendi. [power by : WebWiz]