Datakent Ana Sayfa
Anasayfa Anasayfa > Diğer bölümler > Linux ve Linux için Programlar
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: Pardus İçin Geliştirilen Projeler.
  Yardım Yardım  Hızlı Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Pardus İçin Geliştirilen Projeler.

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Newbie
Newbie
Simge

Bulundugu Yer: Turkey
Online: Sitede Değil
Gönderilenler: 71
  Alıntı szaim Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Pardus İçin Geliştirilen Projeler.
    Gönderim Zamanı: 05.Mayis.2007 Saat 04:08
Projeler

ÇOMAR (COnfiguration MAnageR), sistemin düzgün çalışması için gerekli olan donanım, açılış, ağ, kullanıcı, zaman, görüntü gibi ayarların mümkün olduğu kadar otomatik bir biçimde yapılmasını sağlayan, kullanıcılara bir yetki kontrolü dahilinde bu ayarları basit ve anlaşılır bir biçimde değiştirme olanağı sağlayan bir yazılımdır.
Projenin çalışma sayfasına ulaşmak için tıklayınız..

PiSi (Packages Installed Successfully as Intended), Ulusal Dağıtımın paket yönetim sistemidir. XML ile tanımlanmış ve inşa süreci bir Python betiği ile verilmiş kaynak paketlerden ikili paketler oluşturur ve bunları bağımlılıklarını takip ederek kurup kaldırabilir. Kaynak tanımları orjinal kodların kopyalarına gerek kalmadan, bir sürüm yönetim sistemi üzerinde tutulabilir.
Python ile modüler olarak geliştirildiği için, kolayca üzerinde araç ve yazılımlar geliştirilebilir. Veritabanı işlemleri Berkeley DB ile hızlı ve güvenli olarak çalışmaktadır. Komut satırı ve grafik arayüzü mevcuttur.

Paket Yöneticisi, PiSi paketlerini grafik arayüzden kolayca kurmak için kullanılabilen bir programdır. Paket Yöneticisi uygulaması sayesinde paketler tek tıklama ile kolayca kurulabilir, güncellenebilir ya da kaldırılabilir. Paket Yöneticisi, her paket ile ilgili detaylı bilgi (dosya açıklaması, boyutu, sürümü vb) de verebilir.

YALI (Yet Another Linux Installer), Pardus için geliştirilen yeni bir kurulum yazılımıdır. Kullanıcıların işletim sistemini hızlı ve sorunsuz olarak kurulum medyasından hedef sisteme yerleştirir.

Paketler "Paket" uygulamaların bağımsız olarak ve kolaylıkla sisteme eklenip çıkarılabilmesi için oluşturulan dosyalara verilen isimdir. Paketler projesi, Ulusal Dağıtım'da yer alacak paketleri belirlemek, kaynak kodlarından hareketle ve Pardus projesi ile uyum içerisinde bu paketleri oluşturmaktan sorumludur.
Uygulamaların seçilmesi, hatalarının düzeltilmesi, Türkçe sorunlarının giderilmesi, PİSİ ve ÇOMAR için gerekli bilgilerin sağlanıp paketlenmesi bu proje kapsamındadır.

Masaüstü ortamını daha kullanıcı dostu hale getirebilmek için geliştirilen TASMA (yönetim paneli), Kaptan Masaüstü (karşılayıcı) gibi araçları kapsayan projedir.
Kaptan Masaüstü Tasma Zemberek-Pardus

Ağ Yöneticisi, Pardus'un çeşitli ağ ortamlarına kolayca bağlantı kurması amacıyla geliştirilen bir uygulamadır. Tasma altından çalıştırılan bu yazılım, bir kaç tıklama ile ethernet, modem ya da kablosuz ağlara bağlantı kurabilir.

Geribildirim uygulaması. Pardus kullananların fikir, eleştiri ve önerilerini kolayca alabilmek ve Pardus'un yeni sürümlerini insan odaklı geliştirebilmek için hazırlanan bu yazılım, Pardus kurulduktan sonra görüşlerinizi almakta ve internet üzerinden Pardus geliştiricilerine iletmektedir.

Pardus Güvenlik Duvarı, Pardus 2007 ile birlikte gelen bir güvenlik aracıdır. Bir kaç tıklama ile kolayca port ya da makine bazında engelleme yapabilir. Basit ve etkin arayüzü sayesinde istenen kaynakların engellenmesi mümkün olur.
Projenin çalışma sayfasına ulaşmak için tıklayınız...

Kullanıcı yöneticisi, Pardus'a yeni bir kullanıcı eklemeye ya da mevcut kullanıcıları düzenlemeye yarar.

TÜRKÇE Ortak sözlük ve çeviri çalışmalarını kapsayan projedir.

Kaynak: Pardus
Yukarı Dön
rapstar_mehmet Açılır Menü Göster
Newbie
Newbie
Simge
o-cool

Bulundugu Yer: Turkey
Online: Sitede Değil
Gönderilenler: 169
  Alıntı rapstar_mehmet Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07.Kasim.2007 Saat 12:29
Güzel paylaşım
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Menü Göster

Bu Sayfa 0,195 Saniyede Yüklendi. [power by : WebWiz]