Datakent Ana Sayfa
Anasayfa Anasayfa > Diğer bölümler > Microsoft Windows ve Windows IoT
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: Win7 MBR ve BOOT Çözümleri
  Yardım Yardım  Hızlı Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Win7 MBR ve BOOT Çözümleri

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj Tersinden sırala
aziz.alkurt Açılır Menü Göster
Admin Group
Admin Group
Simge

Bulundugu Yer: FETHİYE
Online: Sitede Değil
Gönderilenler: 26
  Alıntı aziz.alkurt Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Win7 MBR ve BOOT Çözümleri
    Gönderim Zamanı: 09.Ocak.2013 Saat 22:09
Not: Verilen bilgi dahilinde doğacak herhangi bir sorundan dolayı hiçbir şekilde
sorumlu tutulmayacağımızı belirtiyor ve kabul ettiğinizi düşünerek, kabul ettiğiniz için
bilgi paylaşımı yapıyoruz.

MBR Çözümleri

Herhangi bir durumdan bios hdd tarafında mbr göremiyorsa veya önceden başka bir BOOT yazılımı
ile yönetilen mbr bölümünüzün windows tarafından işletilmesini istiyorsanız
Win 7 cd ile başlatıp Command Prompt'u çalıştırıp
"bootsect.exe /nt60 SYS /force /mbr"
komutuyla mbr bölümünü onarabilirsiniz.

Önyükleme (BOOT) Çözümleri

windows xp tabanlı işletim sistemleri üzerinde "c:/boot.ini" ("%SYSTEMDRIVE%/boot.ini")
üzerinde text dosyasının  değerlerini değiştirerek yaptığımız işlemler
Windows 7 tabanlı işletim sistemleri üzerinde biraz daha karışık

1. İlk önce bu dosya nerede tutuluyor ? (Bu işlem önemli değil sadece bilgi için)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bu dosya işletim sistemi tarafından kullanılan korunan bir dosyadır. Bu yüzden görüntülemek için ilk yapacağımız şey
"Araçlar"->"Klasor Seçenekleri" menüsüne girerek Görünüm sekmesindeki
"Korunan işletim sistemi dosyaları gizle (önerilen)" textli checkbox tikini kaldırıyoruz.

Önyükleme dosyası

a. Eğer windows kurulumunda default ayarlar kullanılmışsa "C:/boot/BCD" dosyasıdır
(Kurulum "C:" Harf içeren partition tarafına yapılmamışsa "%SYSTEMDRIVE%/boot/BCD" dememiz daha detaylı olur)

b. (Alttaki Not bilgisini okuyunuz) Eğer windows kurulumunda önyükleme için partition oluşturulmuşsa
O zaman yapacağımız işlem Bilgisayar sağ tıklayıp "Yönet" üzerinden "Depolama" bölümündeki "
Disk Yönetimi" menusune girerek buradaki (genelde 100MB) partition bölümüne sağ tıklayıp
"Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir" menusunu tıklayarak,
o partitiona bir yol harfi verebiliriz. (Mesela ben G Harfi Atadım)
Bu durumda önyükleme dosyası "g:/Boot/BCD" dosyası olduğunu gözlemleyebiliriz.

Not: b seçeneği için İşletim sisteminin önyükleme partitionunda istemeyerek de olsa yapacağınız bir değişiklikle
zarar verebileceğinizden veya
bilgisayarınızda farkında olmadığınız bir virüsün veya programın bu partitiondaki dosyaları değiştirebileceğinden
dolayı oluşacak zarardan işletim sisteminizin boot edilemeyerek açılmaması gibi durumlar doğurabileceğinden
bu işlem sonrası partitiona erişmek için atadığınız adres bağlantısını kaldırmak için tekardan
"Disk Yönetimi" bölümünden  "Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir"  kullanarak sürücü harfini kaldırmanızı
tavsiye ediyorum. Zaten İşletim sisteminin önyükleme dosyalarını farklı bir partitionda ve
bu bölüme herhangi bir adres yolu atamayarak tutmasının mantığı herhangi bir şekilde buradaki
dosyalara ulaşılmamak istenmesidir.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

2. Önyükleme dosyasını nasıl yedekleyebilirim (EXPORT)
"CMD" üzerinden "bcdedit /export c:/yedekBCD" komutu kullanarak  c:/ klasorune "BCD" dosyasının
kopyasını "yedekBCD" adıyla alabilirsiniz. (İstediğiniz yere istediğiniz isimle)

3. Önyükleme dosyasını nasıl geri yükleyebilirim (IMPORT)
Daha önce yedek olarak "c:/yedekBCD" dosyasını almıştık. Bunu sisteme geri yüklemek için
"CMD" üzerinden "bcdedit /import c:/yedekBCD" komutu kullanarak  c:/ klasorundeki "yedekBCD" dosyası
sisteme aktarabiliriz.

4. Önyükleme dosyasını nasıl önizleyebilirim
"CMD" üzerinden "bcdedit" komutu kullanarak sistemin kullandığı BCD dosyasına önizleme sağlanabilir
Ayrıca daha önce yedek olarak aldığımız "c:/yedekBCD" dosyasını önizleyebilmek için
"CMD" üzerinden "bcdedit /store c:/yedekBCD" komutu kullanarak önizleme sağlanabilir

5. Önyükleme dosyasına nasıl boot ekleyebilirim
"CMD" üzerinden

bcdedit /create {ntldr} /d "Windows XP"
bcdedit /set {ntldr} device partition=F:
bcdedit /set {ntldr} path \ntldr
bcdedit /displayorder {ntldr} /addlast

Komutlarını çalıştırarak F: üzerinde xp olduğunu varsayarak boot ekliyoruz.

6. Önyükleme dosyasının kullandığı boot ismini nasıl değiştirebilirim
oluşturduğumuz "Windows XP" adındaki boot ismini değiştirmek için "CMD" üzerinden
bcdedit /set {ntldr} description "WINDOWS XP EDITED BY ME"
komutunu giriyoruz.

7. Önyükleme dosyasından nasıl boot silebilirim
oluşturduğumuz "Windows XP" adındaki bootu silmek için "CMD" üzerinden
bcdedit /delete {ntldr} /f
komutunu giriyoruz.

8. Önyükleme zamanaşımı değerini nasıl değiştirebilirim
"CMD" üzerinden
bcdedit /timeout 5

9. Önyükleme dosyasına nasıl sanal boot ekleyebilirim
"CMD" üzerinden
bcdedit /create /d "Ubuntu 12.10" /application osloader
Yukardaki komutu çalıştırdığımızda bize bir ID verecektir.
({88e457ca-5a93-11e2-b1ab-0024541c61a4} verdiğini düşünerek işlemleri buna göre yazıyorum)
Ardından ayarlar için altdaki komutları çalıştırıyoruz.
bcdedit /set {88e457ca-5a93-11e2-b1ab-0024541c61a4} device partition=C:
bcdedit /set {88e457ca-5a93-11e2-b1ab-0024541c61a4} path \ubuntu\winboot\wubildr.mbr
bcdedit /displayorder {88e457ca-5a93-11e2-b1ab-0024541c61a4} /addlast

Komutlarını çalıştırarak "C:\ubuntu\winboot\wubildr.mbr" önyükleyici dosyanın varolduğunu öngörerek
Ubuntu 12.10 adlı bootu ekliyoruz.

10. Önyükleme dosyasının kullandığı sanal boot ismini nasıl değiştirebilirim
oluşturduğumuz "Ubuntu 12.10" adındaki boot ismini değiştirmek için "CMD" üzerinden
bcdedit /set {88e457ca-5a93-11e2-b1ab-0024541c61a4} description "UBUNTU EDITED BY ME"
komutunu giriyoruz.

11. Önyükleme dosyasından nasıl sanal boot silebilirim
oluşturduğumuz "Ubuntu 12.10" adındaki sanal bootu silmek için "CMD" üzerinden
bcdedit /delete {88e457ca-5a93-11e2-b1ab-0024541c61a4} /f
komutunu giriyoruz.

Düzenleyen aziz.alkurt - 09.Ocak.2013 Saat 23:04
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Menü Göster

Bu Sayfa 0,262 Saniyede Yüklendi. [power by : WebWiz]