Datakent Ana Sayfa
Anasayfa Anasayfa > Diğer bölümler > Microsoft Windows ve Windows IoT
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: Windows 8 için gözlemlerim
  Yardım Yardım  Hızlı Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Windows 8 için gözlemlerim

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
murat turan Açılır Menü Göster
Admin Group
Admin Group
Simge
Datakent

Kayıt Tarihi: 01.Ekim.2003
Bulundugu Yer: Turkey
Online: Sitede Değil
Gönderilenler: 1798
  Alıntı murat turan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Windows 8 için gözlemlerim
    Gönderim Zamanı: 26.Kasim.2012 Saat 21:48

yaklaşık 2 hafta önce 70 TL ödeyip win8'e geçiş yaptım. asistan sayesinden win7 deki tüm dosya, ayar, program vs... gerekli herşey win8'e aktarıldı. 3 uygulama ve bir donanım tutarsız çalıştı fakat onlarıda yeniden kurduktan sonra gayet iyi çalışmaya başladı.

daha önce win 7 de denediğim sesli komut sistemini yaklaşık iki hafta önce geçtiğim win8 içinde ayarlamaları yapıp deneyeyim dedim. ilk bölümü atlayıp komutlar bölümüne ulaştığımda tebessüm etmeden duramadım. zira sesli komut eğitim aracında windows 7 den kalma komut işletme sistemleri ve görselleri bulunmaktaydı. Örneğin "Say START" denilmesini istiyordu ve yandaki resimde windows 7 menüsü görünüyordu. hadi dedim diyelim neyse, akabinde "Say ALL PROGRAMS" dediğinde tabi aynı görsel ilerliyordu ve burdan sonrasını devam ettirmeyip işlemi yarıda kestim. win8 biraz aceleye getirilmiş gibiydi. keza bunu belli yerlerde de görmek mümkündü. mesela pop3 destekli eposta hesaplarının metro arabirimde kullanılamaması, kurulan bir uygulama simgelerinin tamamının metro arabirime aktarılması (ana simge dışındaki simgeler ana simgeye bağlı bir aşağı ok ile gösterilebilir ve ana simge seçimi değiştirmeye izin verilebilirdi. buda simge kalabalığının önüne geçebilirdi) ve eski masa üstünde ekranın sağ üst kısmına fareyi getirip bir alt bölüme geçiş sonrası geriye dönüşün olmaması gibi basit olarak görebildiğim bazı noksanlıklar var. sanıyorum ms w8 için çok kısa sürede sp1 yayınlamak durumunda kalacak gibi görünüyor. ayrıca bir programı yönetici modda açtığımda nedense sürükle bırak özelliği devre dışı kalmaktadır. bu tuhaf özelliğede bir mana veremedim. CMD veya PowerShell komut işleticiyi yönetici modda çalıştırmak için özel bir opsiyon yok veya eski Win+R (Çalıştır'a) ye yönetici olarak çalıştır (görev yöneticisinden yeni görev denildiğinde yönetici olarak çalıştırılsın mı seçimi geliyor) opsiyonu eklenebilir. Zira programları masa üzerine alıp yönetici olarak çalıştırmak için sağ tıklamak gerekiyor veya dosyalara gidip yönetici olarak açılmaları için yetki atamak gerekiyor. ayrıca kullanıcı yetki denetimi ibresini en alt seviyeye çekmeme rağmen cmd ye girip mesela bir windows servisi durdurma veya başlatma girişimim başarısız oluyor (yetki - erişim hatası). illa cmd ye sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırmam gerekiyor. yetki denetimi en alt seviyeye indiğinde bu yönlü bir yetki sorunundan sıyrılmam gerekiyor. performans olarak win7 ye göre epeyce iyi ve renk doygunluğu olarakta güzel olduğunu söyleyebilirim. yeni gelen dosya gezgini, görev yöneticisi harika. eski başlat menüsünüde hiç aramadığımı iletmek isterim :) zira datakent.com'da kendim için geliştirdiğim MyFavorites uygulamsını hızlı erişmek istediğiniz programlar için kullanabilirsiniz. ayrıca varsayılan olarak metro arabirimini çalıştır gibi bir opsiyon koyulsa iyi olur zira program geliştirici veya grafiker gibi metroyla genel olarak çalışmayacak kullanıcı türleri için bu tür bir opsiyon iyi olabilir.Düzenleyen murat turan - 26.Kasim.2012 Saat 21:50
Yukarı Dön
murat turan Açılır Menü Göster
Admin Group
Admin Group
Simge
Datakent

Kayıt Tarihi: 01.Ekim.2003
Bulundugu Yer: Turkey
Online: Sitede Değil
Gönderilenler: 1798
  Alıntı murat turan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.Aralik.2012 Saat 15:40
CMD için yönetici mod seçimi Win 8 de varmış :)
ekranın en sol alt köşesinde (eski başlat komutunun civarı) sağ tıklandığında kısayol menüleri açılıyor ve kısayol menüsünde CMD (ADMIN) ibaresi görünüyor. Ama çalıştır'a YÖNETİCİ tiki koyulsa iyi olurdu.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Menü GösterBu Sayfa 0,156 Saniyede Yüklendi. [power by : WebWiz]