Datakent Ana Sayfa
Anasayfa Anasayfa > Diğer bölümler > Borland Delphi
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: Quick report ile renkli cıktı almak?
  Yardım Yardım  Hızlı Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Quick report ile renkli cıktı almak?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Newbie
Newbie

Online: Sitede Değil
Gönderilenler: 3
  Alıntı recorded Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Quick report ile renkli cıktı almak?
    Gönderim Zamanı: 13.Subat.2009 Saat 15:17
Merabalar arkadaslar ,
sorunu özetleyeyim ,derleyicim < id="google-toolbar-hilite-0" style=": Yellow; color: black;">borland c++ 6 veritabanım access.bildiğiniz gibi quick rapor ile cok ayrıntılı cıktılar alınabiliyor , fakat aldığım raporun sadece cumartesi ve pazar gunlerini farklı renkte bastıramadım, acaba bildiğiniz bir yolu varmı.

Ayrıca quick rapordaki QRDBText bileşeninin raporlama sırasında dönderdiği değer ( haftanın günlerini sorgulatıyorsak pazartesi,salı.....pazar) raporu prewiev yaptıgımızda gösteriliyor.peki bu bileşenin dönderdiği değeri almanın bir yolu varmı acaba .burda yapmak istediğim bu bileşenin dönderdiği degere bakıp cumartesi veya pazar ise farklı renkte bastırmak.bu şekilde de sorunu halledebileceğimi düşünüyorum.
Yukarı Dön
murat turan Açılır Menü Göster
Admin Group
Admin Group
Simge
Datakent

Bulundugu Yer: Turkey
Gönderilenler: 1798
  Alıntı murat turan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.Subat.2009 Saat 20:09
nesnenin onprint olayı var. bu olayı kullanıp iş yaptırabilirsin. onprint olayında VALUE adına parametre var. bu parametre ile nesneye o an yazılan değer öğrenilebilir.

Düzenleyen murat turan - 13.Subat.2009 Saat 20:10
Yukarı Dön
recorded Açılır Menü Göster
Newbie
Newbie

Alıntı recorded Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.Subat.2009 Saat 11:30
cevap için sagol fakat hangi nesnenin VALUE bileşeni var (QRDBText bileşeninmi) bunu bulamadım

Ayrıca sorunu biraz kod yazarak  baska türlü hallettim , ama senin yazdığın çözüm yolu daha effective gibi geliyor bana .bu yüzden şu VALUE cevabını biraz açarsan sevinirim. 2 seçenek 1 den hep daha iyidir . çözüm yolum aşağıda

daha önce yazdıgım gibi çalışma ortamım borland c++ 6 ve accsess, fakat derleyicinin borland c++ olması bu bilgileri diğer derleyiciler ile kullanamayacağınızı ifade etmez ,dildeki yazım kurallarını değiştiriseniz olay tamam olur .Neyse gelelim problemin çözümüne ,borland - access ilişkisini adoquery ile sorgulattım.bu sayede basit sql deyimleri ile cok çeşitli çıktılar alabildim.renkli cıkmasını ise atotable bileşeni ile sorgulatarak yaptım.
fakat adoquery deki sorgulama ile adotable senkronize şekilde gitmiyordu bu yüzden istediğim alanlar renklenmiyor bir kayma oluyordu.bu sorunu ise veritabanındaki bir alanı (örneğin tarih) hem adoquery hemde adotable ile sıralatarak hallettim.Geri kalan ise quick raporun beforeprint olayına(bu çıktı alırken renkli basmak için) ve quick raporun detailband bileşenin before print olayına (bu da ön izleme yaptıgınızda renkli önizleme için) adotable ile sınama kodlarını eklemenizden ibaret .
Yukarı Dön
recorded Açılır Menü Göster
Newbie
Newbie

Alıntı recorded Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.Subat.2009 Saat 14:25
tekrar sagol hocam her iki şekildede renkli cıktı alabildim
Yukarı Dön
hakan38010 Açılır Menü Göster
Newbie
Newbie

Gönderilenler: 1
  Alıntı hakan38010 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24.Nisan.2009 Saat 11:29
nesnenin onprint olayı var ama bu nesnenin value diye bir properties özelliği yok ,başka bir yöntem varmı acaba ? bilen varsa acil yardım gerek ...
teşekkürler iyi çalışmalar
Yukarı Dön
murat turan Açılır Menü Göster
Admin Group
Admin Group
Simge
Datakent

Bulundugu Yer: Turkey
Gönderilenler: 1798
  Alıntı murat turan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27.Nisan.2009 Saat 15:56
merhaba. bir qrlabel olayının onprint olayına geçip
value := 'Test';
kodunu yazdığınızda o qrlabel nesnesinin text'i ne bu değer yazılmış oluyor. görsel tasarımda value diye bir özelliği söylediğiniz gibi yok.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Menü Göster

Bu Sayfa 0,211 Saniyede Yüklendi. [power by : WebWiz]