Datakent Ana Sayfa
Anasayfa Anasayfa > Diğer bölümler > Borland Delphi
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: Delphide Resim Rengini Bulma!
  Yardım Yardım  Hızlı Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Delphide Resim Rengini Bulma!

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Newbie
Newbie
Simge
YaŞaYan Ölü

Bulundugu Yer: Hüzün Adası
Online: Sitede Değil
Gönderilenler: 166
  Alıntı Deadly_scorpion Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Delphide Resim Rengini Bulma!
    Gönderim Zamanı: 28.Ocak.2009 Saat 18:44
Bir projemde gerek duyduğum bir sebepten dolayı kullandığım resmin rengini bulmaya ihtiyaç duydum.Ama photoshop ve indirdiğim bu işi gören programlarla bulduğum renk kodlarını delphide 7 kullanamadım çünkü farklıydı.
Ve Murat abinin :

edit.Color:=image1.Picture.Bitmap.Canvas.Pixels[0,0];// {Teşekkürler Murat abi :) }

Koduyla istediğimi yaptım.Bu koddaki pixels kısmına girdiğiniz değerler imagedeki renk değerini alacağınız yerin kordinatlarını ifade ediyor.Ve image kesinlikle bmp olmalı!

Ben herzaman böyle uğraşmamak için bu işlemi yapan bir uygulama geliştirdim.
Varsayalım ki başka bir programın veya başka herhangi bir resmin,cismin rengi hoşumuza gitti ve programımızda kullanmak istiyoruz;
öncelikle rengini alacağımız şeyin ekran görüntüsünü alarak bmp olarak kaydediyoruz.
Sonra basettiğim uygulamayı(Resimci1.0) açıyoruz ve çift tıklama ile resim açma penceresi açılıyor ve renk değerini alacağımız bmp uzantılı dosyamızı seçip tamam diyoruz.Sonra resimde tıkladığımız noktanın zaten otematik olarak rengi ve delphi renk kodu alınıyor :) :)

Delphi içerisinde kullanımınına örnek verecek olursak :

procedure TForm1.FormCreate(Sender: TObject);
begin
form1.Color:= $003b7771;
end;

Programı indirmek için tıklayınız
Belki bir parça tuhafım...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Menü Göster

Bu Sayfa 0,219 Saniyede Yüklendi. [power by : WebWiz]