Datakent Ana Sayfa
Anasayfa Anasayfa > Datakent Yazılımları Bilgi Paylaşım Bölümü > Öneriler, Hatalar ve Çözümleri
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: Named Pipes Provider: Could not open a...
  Yardım Yardım  Hızlı Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Named Pipes Provider: Could not open a...

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
murat turan Açılır Menü Göster
Admin Group
Admin Group
Simge
Datakent

Kayıt Tarihi: 01.Ekim.2003
Bulundugu Yer: Turkey
Online: Sitede Değil
Gönderilenler: 1798
  Alıntı murat turan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Named Pipes Provider: Could not open a...
    Gönderim Zamanı: 11.Agustos.2008 Saat 15:18
Hata 1 : SQL Network Interfaces: Error Locating Server/Instance Specified [xFFFFFFFF]
Hata 2 : Named Pipes Provider: Could not open a connection to SQL Server [53]
 
[53] Açıklama: Yazılım SQL Server'a bağlanamamaktadır. SQL Server bağlantı adını değiştirmiş olabileceğiniz gibi bilgisayarınızın adını veya ana makine konumundaki bilgisayarın adını değiştirmiş olabilirsiniz.

Müşteri Takip SQL için Çözüm : masa üstünüzde müşteri takip'in Kısayoluna sağ tıklayıp özelliklerine giriniz, özellikler penceresinde Kısayol sekmesinde HEDEF BUL komutu olması gerekir, hedef bul komutu ile yazılımın kurulu olduğu dizine gidiniz. açılan pencerede "MTPSQL1" adıyla dosya göreceksiniz. bu dosyayı çalıştırın. eğer bu işlemi ana bilgisayarda ( Programın ve SQL Server'in kurulu olduğu bilgisayar) yapıyorsanız "SQL Server" bölümünün karşısındaki alana BİLGİSAYARADINIZ\SQLEXPRESS yazıp bağlantıyı sınamayı deneyin. (bilgisayar adınızı öğrenmek için başlat menüsüne tıklayın > çalıştır komutuna tıklayın ve gelen ekranda AÇ kısmının karşısına CMD yazın ve enter'a basın, karşınıza çıkan komut ekranına HOSTNAME yazın ve enter'a basın, Enter sonrası bir alt satırda bilgisayarınızın adı yazacaktır)
eğer işlemi ana makine dışında (terminal) bir bilgisayarda yapıyorsanız, yukarıda yazılı bilgisayar adını öğrenme işlemini ana makinede yapıp bu bilgileri terminal bilgisayarına girmeniz gerekiyor.
Stok SQL için de aynı adımlar gerekiyor, tek fark Müşteri Takip de ayar dosyası olan "MTPSQL1" dosyası Stok SQL için "STOKCNF" dir.

Uyarı: çalıştır dan Cmd 'ye girdiğinizde HOSTNAME yazıp enter' e bastığınızda aşağıdaki benzeri bir ekran çıkacaktır. aşağıda sunulan örneğe göre bilgisayar adı theblacksea olarak görünmektedir.
 
 
SQL Server için bağlantı (server adını) öğrenmenin diğer bir yolu;
başlat > programlar > Microsoft SQL Server 20xx > SQL Server Management Studio yolunu takip ediniz. karşınıza aşağıdaki benzeri form gelecektir. bu formdaki "Server name" bölümü ayar yazılımındaki "SQL Server" kısmına aynen yazılmalı.  Fakat kesin doğruluk için Server name bölümünün sağındaki açılır liste kutusunu açıp <Browse for more...> satırını seçiniz. karşınıza çıkan Browse for Servers başlıklı pencerede Database Engine (örnek görüntü 2) bölümünün + bölümüne tıklayıp detaylara bakmanız gerekiyor.

Örnek Görüntü 1:
 
Örnek Görüntü 2:

ayar yazılımı için örnek ekran görüntüsü;

Benzer hata için hata kodu [2] için Açıklama: SQL Server durmuş olabilir. bunun farklı sebepleri olabilir. fakat kesin emin olmak için SQL Server'in kurulu olduğu bilgisayara geçiniz. Bilgisayarıma sağ tıklayıp "Yönet" bölümüne giriniz. yönetim formunda sol panelde Hizmetler ve Uygulamalar bölümünün + kısmına tıklayıp detayları açınız. detaylarda SQL Server Configuration Manager bölümü göreceksiniz, bu bölümün de detaylarını açınız. hemen altında SQL Server 2005 Services bölümüne tıklayınız. sağ panelde 3-5 satır bölüm görmeniz gerekecek. bu listede SQL Server(MSSQLSERVER) veya SQL Server(SQLEXPRESS) veya SQL Server(bilgisayaradı\SQLEXPRESS) ibarelerinden birtanesini görmeniz gerekiyor. eğer karşılığında STOP/DURMUŞ ibaresi varsa Sunucu durmuştur. üzerine sağ tıklayıp BAŞLAT komutuna tıklamayı deneyin, eğer yanıt vermez ise teknik destek için satıcınızı aramanız gerekiyor.

 Düzenleyen murat turan - 12.Subat.2009 Saat 21:03
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Menü GösterBu Sayfa 0,199 Saniyede Yüklendi. [power by : WebWiz]