Datakent Ana Sayfa
Anasayfa Anasayfa > Genel > Teknoloji haberleri
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: İlk canlı bilgisayarlar yapıldı
  Yardım Yardım  Hızlı Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

İlk canlı bilgisayarlar yapıldı

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Admin Group
Admin Group
Simge
Datakent

Bulundugu Yer: Turkey
Online: Sitede Değil
Gönderilenler: 1798
  Alıntı murat turan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: İlk canlı bilgisayarlar yapıldı
    Gönderim Zamanı: 24.Mayis.2008 Saat 13:04

Bilim adamları bakterilerin genleriyle oynayarak ilk “yaşayan bilgisayarları” yapmayı başardılar
Amerika’dan bilim adamları, bakterilerin genlerini değiştirerek “yaşayan bilgisayar” yaptı. Araştırma, bu tür bilgisayarların kullanışlı olduğu kadar, veri saklama ve genetik mühendisliği için de uygulanabilir olduğunu gösterdi.

Kuzey Carolina ve Batı Missouri Devlet Üniversitesi’nden matematikçiler ve biyologlar, E.koli bakterisine genler ekleyerek, “yanık krep” adı verilen matematik problemini çözmeyi başardılar.

Bu matematik problemi farklı boyutlarda ve yanık bir bölümü olan krepleri içeriyor. Soru ise, bu krepleri, yanık kısmı üst tarafa gelecek şekilde en büyük altta olacak şekilde “en az hamleyle” sıralamak.

Bu deneyde, araştırmacılar DNA parçalarını krep olarak kullandı. E-koli bakterisine başka bakterilerden gen ekleyerek, bu “krepleri” çevirmeleri sağlandı. Ayrıca bakterilere, sadece doğru sıralamada çevirme yaptıklarında, antibiyotiğe dirençli olmasını sağlayan bir gen de eklendi.

Yaşayan bilgisayarların ilk prototiplerinden olan bu bilgisayarların birçok kullanım alanı bulunuyor. Bir kavanozda onlarca milyar bakteri bulunabileceği için sağlanacak bilgi işlem gücünün devasa olacağı belirtiliyor. Bunun anlamı ise daha az yerde daha hız anlamına geliyor. Ayrıca bakterilerin öğrenebilme ve mutasyon yetenekleri nedeniyle bilgisayar teknolojisini çok farklı bir boyut getireceği düşünülüyor.

Kaynak:İnternethaber

Yukarı Dön
Deadly_scorpion Açılır Menü Göster
Newbie
Newbie
Simge
YaŞaYan Ölü

Bulundugu Yer: Hüzün Adası
Gönderilenler: 166
  Alıntı Deadly_scorpion Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29.Mayis.2008 Saat 09:37
Bu bilgisayarlar su içip yemekte yiyorsa şaşmam :)

Benim böyle bir bilgisayarım olsa isyankar olup çıkar helede öğrenme kabiliyeti varsa rakı bira sigarada ister kesin :) Hiç anlaşabileceğimi sanmıyorum böyle bir bilgisayarla :)
Belki bir parça tuhafım...
Yukarı Dön
AfterLife Açılır Menü Göster
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 418
  Alıntı AfterLife Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.Haziran.2008 Saat 22:06
Vay be Ben Hattan düşeli epey bişeler icat etmiş insan oğlu neyse yakında takibe başlarız herşey Son 144 gün için Ş:144 başka yok

K.K.T.C Deli Çavuş
Yukarı Dön
murat turan Açılır Menü Göster
Admin Group
Admin Group
Simge
Datakent

Gönderilenler: 1798
  Alıntı murat turan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03.Haziran.2008 Saat 05:30
adamım sen gel, seni önce hızlandırılmış bir eğitimden geçirmemiz gerekecek :)
Yukarı Dön
AfterLife Açılır Menü Göster
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 418
  Alıntı AfterLife Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.Haziran.2008 Saat 11:43

Orjinalini yazan: administrator

adamım sen gel, seni önce hızlandırılmış bir eğitimden geçirmemiz gerekecek :)

hehehehhe eğitim şart mannn

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Menü Göster

Bu Sayfa 0,227 Saniyede Yüklendi. [power by : WebWiz]