Datakent Ana Sayfa
Anasayfa Anasayfa > Genel > Teknoloji haberleri
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: Sun, Microsoft’a karşı elini güçlendirdi
  Yardım Yardım  Hızlı Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Sun, Microsoft’a karşı elini güçlendirdi

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Admin Group
Admin Group
Simge
Datakent

Bulundugu Yer: Turkey
Online: Sitede Değil
Gönderilenler: 1798
  Alıntı murat turan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Sun, Microsoft’a karşı elini güçlendirdi
    Gönderim Zamanı: 20.Agustos.2007 Saat 02:11
Sun Microsystems, Solaris'in sunucu tarafında kullanımı için IBM ile yaptığı işbirliği ile elini yazılım alanında, Microsoft karşısında daha güçlü hale getirdi.

Sun Microsystems ve IBM sunucu tarafında işbirliğine gidiyor. İki şirket arasıda yapılan bu işbirliği sonucunda, Sun tarafından geliştirilen Solaris işletim sisteminin, IBM sunucularda kullanılması mümkün olacak. Bu gelişme, aynı zamanda Sun'a ait sunucuları kullananların, yeniden program yazma ihtiyacı duymadan IBM donanımına geçmesinin önünü de açacak.

IBM, Solaris'i ilk başta, Windows ve Linux işletim sistemlerinin de kullanılabildiği "x" serisi sunucularında kullanmayı planlıyor. IBM daha sonra ise , Solaris'i , yıllardır ana gelir kalemlerinden birini oluşturan ve çoklu görev yürüten makinalarında kullanmayı amaçlıyor. IBM, Solaris benzeri güçlü programları, birden çok sunucuyu bir makinada birleştirerek oluşturduğu ana bilgisayarlarda kullanarak müşterilerinedaha tasarruflu çözümlersağlamaya çalışıyor.

IBM'in güçlü ana bilgisayarlarının Solaris ile daha yüksek performans sağlaması, her ne kadar Sun sunucuları için tehlike oluştursa da; Sun sunucudan ziyade daha yaygın kullanılacak olan Solaris'in getireceği avantajı önemli buluyor. Sun'ın bu düşüncesi 2000'li yıllarda başlayan düşüşünü, yazılım alanında daha etkin rol alarak durdurup, yükselişe geçme stratejisi ile de uyum gösteriyor. Sun, bu stratejisine uygun diğer bir ortaklığı da geçtiğimiz hafta Google ile gerçekleştirmişti. Şirket, Google kanalı ile StarOffice'i online dağıtarak, bu alanda lider konumda olan Microsoft'un Office programına darbe vurması beklenen hareketi gerçekleştirmişti. 

Teknoloji dünyasında, Sun ve IBM işbirliğinde olduğu gibi; bir alanda ortak hareket edip diğer alanlarda rakip olarak devam edilen anlaşmalara sıkça rastlamak mümkün. İki şirket daha önce 1990'lı yıllarda da, daha sonra internetin önemli bileşenlerinden biri olan Java programlama dilini de birlikte geliştirmişti.

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Menü Göster

Bu Sayfa 0,375 Saniyede Yüklendi. [power by : WebWiz]